ZEISS Touit T* 50mm f/2.8 Fujifilm X
Sony Fujifilm f/2.8 15 cm 52 mm 290 g
Tento objektiv se vyznačuje celokovovou konstrukcí s pogumovaným zaostřovacím a clonovým kroužkem, jiné ovládací prvky na objektivu nejsou. Na těle ani kovovém bajonetu není žádné těsnění proti povětrnostním vlivům, proto při používání ve vlhkém a mokrém prostředí musíte být opatrní.
Optická konstrukce objektivu je pečlivě navržena a sestavena tak, aby poskytovala vynikající obrazový výkon a splňo...
Optická konstrukce objektivu je pečlivě navržena a sestavena tak, aby poskytovala vynikající obrazový výkon a splňovala náročné standardy společnosti ZEISS. Systém plovoucích prvků a osvědčená planární optická konstrukce pomáhají udržovat vysokou ostrost a konzistentní kvalitu obrazu v celém rozsahu ostření. Pohyb vnitřních optických členů zajišťuje rychlý a tichý DC motorek automatického ostření.
Objektiv se skládá ze 14 čoček seřazených do 11 skupin, jsou zde použity dva asférické členy, jež řídí zkreslení a sférické aberace a významně přispívají k vysoké ostrosti a přesnějšímu vykreslení. Dva členy ze speciálního skla s nízkou disperzí omezují na minimum chromatickou aberaci, zvyšují jas a zachovávají věrnost barev.
Devíti lamelová kruhová clona dodává oblastem mimo rozsah zaostření měkký a harmonicky vyvážený bokeh, čímž přirozeně umožňuje vyniknout zaostřeným objektům.
Makro 1:1
Objektiv ZEISS Touit 2.8/50M umožňuje zachytit i ty nejmenší věci a drobné detaily v jejich původní velikosti. Při nejkratší zaostřovací vzdálenosti objekty o velikosti 15x23 mm vyplní celý snímek s úžasným maximálním poměrem zobrazení 1:1. Obrazový výkon objektivu je výjimečný jak při krátkých, tak i středních a dlouhých vzdálenostech.
Minimální zkreslení, vynikající korekce chromatických aberací, minimální zakřivení obrazového pole a vynikající korekce koma a astigmatismu umožňují věrnou reprodukci jakéhokoli objektu, zejména v kombinaci s vysokou rozlišovací schopností moderních snímačů.
Plynulé a spolehlivé automatické ostření
Systém ostření objektivů Touit je navržen tak, aby zaručoval robustní a plynulé automatické ostření bez nutnosti kompromisů nebo omezení v optické konstrukci. Ostřící prvky se pohybují extrémně přesně a rychle díky lineárnímu motorku. Objektiv využívá systém ostření nazývaný "Internal Focus", což znamená, že se při ostření pohybují pouze některé vnitřní prvky objektivu, zatímco vnější část objektivu zůstává pevná.
Optika prakticky bez zkreslení
Při vývoji svých objektivů se ZEISS snaží minimalizovat zkreslení a dosáhnout co nejvíce přesného a přirozeného zobrazení objektů na fotografii. Zkreslení by totiž narušilo kompozici, protože rovné linie, jejichž obraz neprochází středem čočky, by byly reprodukovány zakřiveným tvarem. Tento nepříjemný efekt je odpovídajícím způsobem a do značné míry kompenzován propracovanými optickými konstrukcemi na všech ohniskových vzdálenostech.
Antireflexní vrstva ZEISS T*
Na všechny povrchy optických prvků objektivů ZEISS Touit je aplikována speciální antireflexní vrstva ZEISS T*, která zaručuje vždy vynikající ostrost obrazu, a to i za nepříznivých světelných podmínek. Antireflexní vrstva je nanášena na povrch čoček pomocí speciálního depozičního procesu (napařováním extrémně tenkých průhledných vrstev). Při tomto procesu se speciální chemické sloučeniny odpařují s extrémně vysokou energií ve vysokovakuovém prostředí a následně se ukládají na skleněné plochy jedna po druhé jako vrstvy s přesně řízenou tloušťkou, aby se dosáhlo požadovaného snížení reflexních vlastností a maximalizovala se propustnost světla. První techniky povlakování použila společnost ZEISS již ve 30. letech 20. století.
To významně přispívá k dosažení vysokého kontrastu, lepší reprodukce barev a obecně vyšší kvality obrazu. Antireflexní vrstva ZEISS T* pomáhá minimalizovat vnitřní odrazy ve skle a snižuje odlesky způsobené světlem dopadajícím na povrchy objektivu ze šikmých úhlů. Výsledkem je dechberoucí kvalita obrazu od okraje k okraji a od rohu k rohu celého obrazového pole.
Design plovoucích prvků
Systém plovoucích prvků je technologie, kterou ZEISS využívá v některých svých objektivech. Jedná se o speciální optický design, který je navržen tak, aby minimalizoval efekty optické aberace v celém jejich rozsahu zaostření.
V tradičním optickém designu se pohybují pouze ostřící prvky, což může vést k optickým vadám, jako je například zkreslení nebo neostrost na určitých vzdálenostech. Při použití systému plovoucích prvků se v objektivu pohybuje nejenom skupina prvků pro ostření, ale také další skupina prvků, která se pohybuje nezávisle na ostřicí skupině. Tyto dvě skupiny se pohybují tak, aby společně kompenzovaly optické vady a zajistily vysokou kvalitu obrazu při ostření na různé vzdálenosti.
Mechanická konstrukce těchto čoček je extrémně složitá a musí být sestaveny s maximální přesností – což jsou obě klíčové kompetence společnosti ZEISS.
Planární optická konstrukce
Zeiss Planar je optický design objektivu vyvinutý společností Carl Zeiss v roce 1896, jedná se o jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších optických designů v historii fotografie. Vyznačuje se rovinnými optickými prvky a symetrickou konstrukcí. To znamená, že objektiv obsahuje stejný počet optických prvků na obou stranách ohniskového bodu. Tato symetrie pomáhá minimalizovat různé optické vady, jako jsou aberace a zkreslení, a poskytuje vysoce kvalitní obrazový výkon. Výhodou je také jeho schopnost poskytovat vysokou ostrost a kontrast v celém rozsahu ostření a umožňuje také zachování přirozených barev a dobrou reprodukci detailů. Vše, co vyžaduje univerzální makroobjektiv.