Re-scha Poly-min 2,3 kg
Re-scha
Vysoce kvalitní doplňkové krmivo s minerály určené především pro ptáky (papoušky,drobné exotické ptactvo, holuby atd.) od německé firmy re-scha. Jedná se o doplňky stravy, které zlepšují funkci trávícího traktu a upevňují zdraví ptáků.
Aby se vápník neusazoval v těle papoušků (ptáků) a mohl se vstřebat, je potřeba přímé sluneční světlo. V zimním období, kdy jsou papoušci ve vnitřních ubikacích...
Aby se vápník neusazoval v těle papoušků (ptáků) a mohl se vstřebat, je potřeba přímé sluneční světlo. V zimním období, kdy jsou papoušci ve vnitřních ubikacích bez přímého slunečního světla, je nutné k vstřebání vápníku vitamín D3 a fosfor. Poly-min obsahuje vitamín D3, fosfor a zabezpečuje potřebné vstřebání vápníku v těle papoušků (ptáků).
Proto je důležité, aby se Poly-min přidával do stravy u papoušků (ptáků), kteří jsou chovaní ve vnitřních prostorech bez možností vystavení se UV záření. Nedostatek vápníku má za následek řídnutí a lámavost kostí a tenké skořápky vajec.
Poly-min obsahuje minerály, které jsou třeba pro běžný metabolismus (látková přeměna v živém organismu) ptáků. Poly-min jsou vysoce kvalitní jemné, namleté fosilní mušle. Narozdíl od vápencových mušlí, tyto mají prodloužné uvolňování vápníku. To umožňuje konstantní (stálý) přísun vápníku do těla. Testy prokázaly, že právě postupné uvolňování vápníku má velmi positivní vliv na zdraví zvířat.
Calcium gluconate je do Poly-minu přidáván pro zvýšení obsahu kvalitního vápníku.
Specialita Poly-minu je přídavek betainu. Betain je přírodní produkt z červené řepy, který poskytuje methylové skupiny a funguje jako energetický booster.(regulátor) Ve střevě má betain osmoregulační (zabezpečení stálého složení vnitřního prostředí organismu) a stabilizační (upevňovací) funkci. Betain je také součástí prevence proti kokcidióze.(parazitární onemocnění) Poly-min se osvědčil jako prevence rachitidy (celkové onemocnění vyvolané nedostatkem vitamínu D) a deformit (úchylka od přirozeného stavu) vaječné skořápky.
Poly-min se může podávat stále ve své misce. Papoušci si vezmou jen to, co potřebují. Je velice vhodný pro ptáky ve vnitřních ubikacích, kteří nemají přístup na slunce a Eclecty, kteří mají zvýšenou potřebu příjmu vitamínu A. Pro Žaky, kteří mají zvýšenou potřebu vitamínu A a vápníku.
Doporučení:
pokud Poly-min dávkujeme, tak vzhledem k vysoké koncentraci vitamínů A a D3 a stopových prvků by nemělo podávané množství Poly-minu společně s krmivem přesáhnout 10% denní krmné dávky.
Doporučené dávkování:
Na 1 kg živé váhy / 1000 mg Poly-minu.
Příklady: 100 mg (např. andulka), 500 mg (např. žako) na kus a den na žrádlo. Obvykle se podává 5 g přípravku na 10 - 50 ptáků denně.
Moje praxe:
na základě letitých zkušeností se mi osvědčilo podávat Poly-min do ovocno-vaječné míchanice All pet Allmix. All pet Allmix je doplňkové krmivo pro exotické ptactvo s vaječným biskvitem, ovocem, ořechy, medem, vejci, čili papričkami, kvasnicemi, rozinky a mochyní peruánskou. Dále sušené ovoce mix, fíky, papája, jablko, aronie, šípky, jalovec obecný. All pet Allmix je velice dobře přijímán všemi druhy papoušků beze zbytků. Z tohoto důvodu přidávám do All pet Allmixu Poly-min. Na 3 kg All pet Allmixu dávám 40 g Poly-minu. Vše dobře promíchám a krmím celoročně.
Složení:
ústřice, řasy, uhličitan vápenatý, hydrogenfosforečnan vápenatý, fosforečnan vápenatý sodný, Calciumciuconat, vápník uhličitan hořečnatý, chlorid sodný,
Vápník: 32,00% Fosfor: 4,00% Sodík 1,00% Hořčík: 0,80%
Přísady na 1kg přípravku:
Vitamín A: 100,000 IU Vitamin D3 10000 IU Vitamin B1: 25mg Vitamin B6 100 mg Vitamin B12: 660 mcg Kyselina nikotinová: 530 mg Kyselina listová: 30 mg Biotin: 4.000 mcg Betain: 4.000 mg Zinek: 600 mg Mangan 500 mg Měď 75 mg Jod: 6 mg Kobaltu: 2,5 mg Selen: 1 mg
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chovatelé, kteří podávají vápníkový doplněk (kombinovaný s vitamínem D3, jenž napomáhá jeho vstřebání), mohou mít i přesto ptáky trpící nedostatkem vápníku, a to v případě, že daný produkt dávají do pitné vody. Podle mého názoru patří podávání vápníku do vody k méně účinným metodám z následujících důvodů:
Jen málo papoušků hodně pije. Doplňky by se měly přidávat ke krmivu, a to tak, že dáme prášek nebo sirup do hroznu nebo do jiného oblíbeného krmiva, případně do lžíce odchovného krmiva.
Dostatečné množství vápníku ve vodě způsobuje, že většině papoušků voda nechutná. Menší množství je zase neúčinné. Papoušci jsou na příměsi ve vodě velmi citliví. Někteří se raději nenapijí, než aby přijali neznámou příchuť. Doporučuji sledovat reakci ptáků, kteří pijí vodu s obsahem doplňků.
Mnozí ptáci většinu vody zase rychle vycákají při koupání. Jen málokdo poskytuje zvlášť nádobu na pití a zvlášť na koupání.
Většina papoušků krmených nektarem pije vodu jen zřídkakdy, proto je třeba přidávat všechny doplňky do nektaru.
Jak často by se měl podávat doplněk s vápníkem/vitamínem D3?
Pokud jsou základem potravy semena, měl by se podávat po celý rok (dle pokynů na produktu). Je důležité dodržovat pokyny, protože ve všech výrobcích se nepoužívá stejná forma vápníku. Samice snášející vejce a páry odchovávající mláďata by měly dostávat vápník denně, stejně jako mláďata odchovávaná ručně na doma vyrobeném krmivu.
Nezapomeňte, že u vápníku a vitamínu D3 může dojít k předávkování s katastrofálními následky, například ukládání vápníku v ledvinách.
Vstřebání vápníku:
Lidé, kteří chovají žaky v tmavých místnostech bez oken a na jiných místech, kam se nedostane slunce, by měli vědět, že vstřebání vápníku bude snížené, pokud ptáci nemají přístup ke slunečnímu světlu, protože pro metabolismus (látkovou přeměnu) vitamínu D3 je zásadní právě ultrafialové záření v podobě přímého nefiltrovaného slunečního světla. Uvádí se, že postačí přímé sluneční světlo v trvání jedné hodiny čtyřikrát až pětkrát týdně.
Časté otázky.
Otázka:
Moji papoušci mají k dispozici sépiovou kost. Musím jim ještě dávat vápníkový doplněk?
Odpověď:
Ano! Je to velmi důležité, obzvlášť v období rozmnožování. Především, mnozí ptáci sépiovou kost jen poničí, spolykají pouze malou část. Za druhé, tato kost je tvořena téměř 100% vápníkem. Aby pták mohl vstřebat vápník, který je nezbytný nejen pro snášející samici, potřebuje fosfor a vitamín D3 (nebo přímé sluneční světlo). Pokud vápník nedostává v potravě, bude si ho brát z kostí v těle. Výsledkem může být dočasná nebo trvalá paralýza (těžký stupeň ochrnutí, obrna) nohou či smrt. Veterinář může dát v krajním případě kalciovou injekci – ale takové proceduře byste se měli snažit vyhnout podáváním správného vyváženého krmiva.
Rosemary Low z knihy VÝŽIVA PAPOUŠKŮ a drobného exotického ptactva.