Profikoření Paprika maďarská Sladká Asta 150 200 g
Profikoření paprika 200 g Profikoření
Paprika maďarská sladká ASTA 150
Použitá část rostliny: sušená dužnina papriky seté (papriky roční) s malým množstvím semen
Vzhled a barva: sypká bez hrudek, sytě červená barva
Za svou barvu vděčí mletá paprika skupině barviv, které se řadí mezi karotenoidy. Jedná se o kapsanthin, kapsorubin, zeaxanthin a kryptoxantin. Barva těchto látek se pohybuje od žluté přes oranžovou až po červenou a vzhled ...
Použitá část rostliny: sušená dužnina papriky seté (papriky roční) s malým množstvím semen
Vzhled a barva: sypká bez hrudek, sytě červená barva
Za svou barvu vděčí mletá paprika skupině barviv, které se řadí mezi karotenoidy. Jedná se o kapsanthin, kapsorubin, zeaxanthin a kryptoxantin. Barva těchto látek se pohybuje od žluté přes oranžovou až po červenou a vzhled mleté papriky závisí právě na jejich zastoupení.
Vůně a chuť: aromatická vůně, lehce nahořklá chuť
Použití v kuchyni: do guláše, masových pokrmů, omáčky, maso, na gril, do salátů, polévek, zeleninových směsí. Dodá jídlu barvu a chuť.
Papriková barviva jsou choulostivá na zahřívání. Papriku proto nepřidávejte do rozpáleného oleje – zhořkla by a zhnědla. Čím kvalitnější paprika je, tím snadněji se spálí.
Historie a současnost: paprika má domov ve Střední Americe, odkud připlula do Evropy s Kryštofem Kolumbem v 15. století. Nejdříve se uchytila ve Španělsku, kde byla označována jako „španělský pepř“, poté se rozšířila do krajů s podobným klimatem. V 16. století se začala pěstovat už i na Moravě a nejlépe se jí dařilo v oblastech dnešního Bulharska a Maďarska, kde se rozvinula i slavná tradice jejího zpracovávání.
Zdravotní účinky:
podporuje imunitu, má antiseptické účinky
urychluje trávení, odstraňuje plynatost
pročišťuje trávící trakt, ledviny a močové cesty
podporuje pevnost cév a srdce
podporuje pevnst kostní tkáně, vlasů, nehtů, pokožky, krvetvorbu
Co znamená označení ASTA?
ASTA (Americká asociace obchodu s kořením (American Spice Trade Association)) vyjadřuje takzvanou extraktivní barvivost, tedy kolik barviva se z papriky uvolní do oleje. Koření se nechá vyluhovat v acetonu a pak se spektrofotometricky změří barva získaného výluhu. Výsledky se pohybují na stupnici od 30 do 180. Platí, že čím je číslo vyšší, tím jsou barvicí schopnosti koření lepší a spolu s tím stoupá i jeho cena.
Velký vliv na hodnotu ASTA má použitá odrůda papriky a podmínky v průběhu pěstování. Uvádí se, že nejvyšší hodnota ASTA může být kolem 200, ale je zapotřebí vhodný druh papriky, ideální podmínky během celé pěstitelské sezóny a šetrný způsob zpracování.
Recept:
Kološvárské plněné zelí
Suroviny: 1 kysané zelí, 50g anglická slanina, 1 lžička paprika sladká, 1 cibule, sádlo, 200g mleté maso, 300g kabanos, česnek, sladká smetana 250ml, sůl
Postup: zelí uvaříme do měkka, přidáme vysmaženou slaninu a přisypeme papriku. Na sádle opěčeme cibuli, ml. maso, česnek, sůl. Mícháme asi 5 min., můžeme okořenit pepřem a paprikou. Do pekáče dáme vrstvu zelí, mleté maso, plátky klobásky a opět vrstvu zelí. Zalijeme smetanou a pečeme 20 min. Podáváme s bramborem nebo dle chuti.
Pro shlédnutí kompletního sortimetu - klikni zde