ProDen PlaqueOff Powder pro psy a kočky zubní kámen 40 g
ProDen prášky 160 g
Plaque Off
Onemocnění dásní u psů je způsobeno stejným mechanismem jako u lidí. Zápach z tlamy je často první známkou zubního onemocnění. ProDen PlaqueOff Animal je patentovaný, jedinečný přírodní přípravek, vhodný pro psy i kočky.
Složení a dávkování
Složení
ProDen PlaqueOff Animal je výhradně přírodní produkt. Obsahuje typ mořských řas, u kterých byly prokázány speciální blahodárné účinky pro zd...
Onemocnění dásní u psů je způsobeno stejným mechanismem jako u lidí. Zápach z tlamy je často první známkou zubního onemocnění. ProDen PlaqueOff Animal je patentovaný, jedinečný přírodní přípravek, vhodný pro psy i kočky.
Složení a dávkování
Složení
ProDen PlaqueOff Animal je výhradně přírodní produkt. Obsahuje typ mořských řas, u kterých byly prokázány speciální blahodárné účinky pro zdraví zubů a dásní. Je k dispozici ve formě sypkého prášku, takže může být do stravy snadno přidán každý den. Je bohatý na přírodní jód, obsahuje důležité vitamíny a minerály a neobsahuje umělá barviva, konzervanty, lepek a cukr. Řasy jsou schváleny WHO (Světová zdravotnická organizace), FDA (Americký ústav pro kontrolu potravin a léčiv) a FAO (Organizace Spojených národů pro potraviny a zemědělství). Schváleno jako GRAS (obecně klasifikováno jako bezpečné).
Dávkování
Velikost
Denní dávka
Balení 40g vystačí na
Psi & kočky do 10 kg
1/2 - 1 odměrka
4 - 8 měsíců
Psi 10 - 25 kg
1 - 2 odměrky
2 - 4 měsíce
Psi nad 25 kg
2 - 3 odměrky
2 měsíce
Zubní kámen a plak
Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Snížením zubního plaku se potlačuje zánět dásní a poškození dásní i zubů.
Plak se také může změnit v zubní kámen, což je tvrdá látka, která se ze zubů velmi složitě odstraňuje. Odstranění zubního kamene provádí veterinární lékař. Plak se však vytváří neustále, takže denní čištění je nezbytné v účinné prevenci před zubním kamenem.
Zdravotní problémy zubů a dásní
Zubní kámen u psů a koček
Zubní kámen je významný problém u psů a koček, zejména u starších zvířat. U psů nejvíce trpí malá plemena, ale zubní kámen můžeme, ve větším či menším rozsahu, najít u všech plemen. Všeobecně panuje mylná představa, že psi a kočky, na rozdíl od lidí, dentálními a orálními problémy od přírody netrpí. Během zdravotních prohlídek provedených v USA, kdy bylo hodnoceno dentální zdraví koček, byly kočky rozděleny do tří skupin. První skupina zahrnovala kočky ve stáří 0 - 7 let, skupina II v rozmezí 7 - 10 let, skupina III od 10 do 25 let. Výsledky prokázaly, že ve skupinách II a III měly téměř všechny kočky nějaký dentální problém. Ve skupině I nemělo pouze 34 procent koček žádné dentální problémy. Zubní kámen a ztráta zubů (parodontóza) jsou stejně časté jak u psů, tak u koček. Je důležité, abychom si toho byli vědomi a nenechali psi a kočky trpět v bolestech jenom kvůli naší nevědomosti.
Zubní plak se tvoří na zubech, pokud nejsou dostatečně používány nebo se dost nečistí. Když plak kalcifikuje, stává se z něj zubní kámen. Objevuje se zejména na okraji dásní a zadní straně zubů. Plak může být vyčištěn kartáčkem nebo odstraněn, když psi žvýkají kost nebo cokoli jiného a cvičí si tím zuby a dásně. Bohužel, mnoho psů nedovolí, aby jim byly vyčištěny zuby a neradí žvýkají kosti a podobné věci. Psi navíc nežvýkají všemi zuby, a tak se tímto způsobem nečistí mezizubní prostory, což omezuje mechanický efekt této metody. Pokud jednou plak kalcifikuje na zubní kámen, ten již nelze vyčistit kartáčkem, ale musí být odstraněn veterinářem pomocí ultrazvuku a anestetik.
Pokud je zubní kámen ponechán příliš dlouhou dobu, může způsobit u psů a koček řadu závažných problémů
Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Pro záněty není neobvyklé, aby si našly cestu až do kořene zubu a způsobily tak otoky dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Masivní zubní kámen velmi významným způsobem zhoršuje kvalitu života zvířat. Zvířata pociťují velký diskomfort nebo bolesti v tlamě a často ztrácí chuť k jídlu. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce může přenést do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.
Zápach z tlamy
Zápach z tlamy je často příznakem, že pes nebo kočka trpí zubním kamenem a možná také akutní ztrátou zubů, které již nemohou být zachráněny. Divoké kočky a psi také trpí zubním kamenem, přestože žijí mnohem „přírodnějším“ způsobem života.
Plak
Plak je mazlavá, tenká vrstva tvořená z bakterií a zbytků potravy, který se neustále vytváří v tlamě. Pokud se tato první měkká vrstva ponechá v tlamě, může kalcifikovat a ztvrdnout do zubního kamene.
Zubní kámen
Zubní kámen je žlutě hnědý povlak, který se vytváří na spodní straně zubů, podél dásní. Tvorbu zubního kamene ovlivňuje složení slin, které je v některých případech dáno geneticky. Zubní kámen se vytváří na okraji dásní tím, jak se minerály obsažené ve slinách roztírají na zubech. Pod spodním okrajem dásní vypadá zubní kámen tmavší, což je způsobeno lehkým krvácením dásní.
Ztráta zubů
Neléčený zubní kámen může způsobit poškození spodní části zubů a má za následek ztrátu zubů, známou jako paradentóza. Tím, jak dáseň v důsledku zánětu otéká, se prohlubuje kapsa zubu. Bakteriální vrstva se roztírá dolů do kapsy zubu a rozpouští na dně kapsy pojivovou tkáň. V důsledku toho se kapsa zubu prohlubuje a vrstva bakterií může prorůst až do kořene zubu. Vrstva bakteriálního plaku mineralizuje za vzniku zubního kamene, a tím se zánětlivý proces akceleruje.
Vlákna kořenové membrány se díky zánětu začnou poškozovat a čelistní kost eroduje. Pokračující prohlubování kapsy zubu pokračuje stejně rychle jako nárůst plaku a rozpouštění kořenové membrány a čelistní kosti. Nakonec zub vypadne.
Paradentóza je posledním symptomem této nemoci. Znaky akutní paradentózy mohou zahrnovat viklání nebo vypadávání zubů. Spontánní krvácení dásní, tvorba hnisu, vřídků, píštělí a zápach z tlamy jsou další příznaky. Paradentóza může být definována jako chronické onemocnění, které nastupuje pozvolně. Může být přítomno dlouhou dobu, aniž by vyvolalo jakékoli viditelné příznaky.
Nejčastější otázky
Proč musím čistit psovi nebo kočce zuby?
Stejně jako u lidí, se i u zvířat neustále vytváří bakteriální zubní plak, který se hromadí na zubech, dásních a jazyku, to má za následek zápach z tlamy, onemocnění dásní (krvácení z dásní), zubní kámen a zubní kaz. Pokud se tyto problémy ponechají neléčeny, může to vést k bolestem a předčasné ztrátě zubů.
Mohu kromě čištění zubů použít ještě něco?
ProDen PlaqueOff Animal je inovační přípravek v péči o zuby a dásně domácích mazlíčků. Při denním užívání významně pomáhá v boji se zubním plakem, zubním kamenem a zápachem z tlamy.
Jak přípravek působí?
Na rozdíl od ostatních metod odstraňování zubního plaku působí přípravek ProDen PlaqueOff Animal systematicky v krevním řečišti. Předpokládá se, že ovlivňuje schopnost zachycování zubního plaku na dásních a změkčuje
Jak by měl být ProDen PlaqueOff Animal podáván?
Podávejte jednou denně a přidejte k suché nebo mokré stravě
Odstraní již existující zubní kámen?
ProDen PlaqueOff obvykle změkčí stávající zubní kámen, a tím jde lépe odstranit zubním kartáčkem, žvýkacími tyčinkami nebo nehtem prstu.
Jak dlouho vydrží jedno balení?
To záleží na váze Vašeho psa. Pro malé psy a kočky vydrží jedno balení (40 g) až 8 měsíců a pro větší psy 2 měsíce.
Vyskytují se nějaké vedlejší účinky?
Žádné vedlejší účinky nejsou známé, ale kvůli obsahu jodu a mořských řas může být tento produkt nevhodný pro psy trpící hypertyreózou. Pokud si nejste jisti, konzultujte podávání přípravku s Vaším veterinářem.